DomůKapelaBiografieTaylor Hawkins

Taylor Hawkins

Taylor Hawkins v roce 2016. (Hans Gutknecht/Getty)

Datum narození: 17. února 1972
Místo narození: Fort Worth, Texas, USA
Datum úmrtí: 25. března 2022 (50 let)
Místo úmrtí: Bogotá, Kolumbie
Dřívější skupiny: Sylvia, Anyone, Sass Jordan, Alanis Morissette
Nástroje: bicí, perkuse, elektrická kytara

Taylor Hawkins se narodil 17. února 1972 ve Fort Worth v Texasu. Vyrůstá v kalifornském mořském letovisku Laguna Beach, mezi jeho hlavní zájmy patří serfování. Již jako mladík však čím dál tím více tíhne k bubnování – velkými vzory mu jsou Roger Taylor z Queen nebo Stewart Copeland z The Police.

Za bicí Taylor poprvé usedá ještě jako dítě – se svým velkým kamarádem Drewem Hesterem tráví spoustu společného času psaním a hraním písní. První kapelou, se kterou kdy spolupracuje, je formace Sylvia. Hawkinsovo nadšení však netrvá příliš dlouho – i vzhledem k experimentální povaze se formace, později také známá pod názvem Anyone, velmi rychle rozpadá.

Nedlouho po této epizodce a krátké práci pro zpěvačku Sass Jordan se Taylor setkává s Alanis Morissette, která pro své aktuální celosvětové turné na podporu alba Jagged Little Pill právě sestavuje kapelu. Taylor v rámci ní kromě bicích obstarává i doprovodné vokály.

S Davem Grohlem se poprvé vidí díky svému strýci, který je seznamuje během kempování v Ozarkských horách. K Foo Fighters se oficiálně připojuje v březnu 1997. Od poloviny devadesátých let až do roku 2001, kdy se předávkoval prášky na bolest, bojuje s drogovou závislostí.

V roce 2006 Taylor zakládá projekt Taylor Hawkins and the Coattail Riders, v rámci kterého se kromě bicích stará i o hlavní vokály. Stejnojmenné album kapela vydává v březnu 2006, druhá deska Red Light Fever jej následuje v dubnu 2010.

Další sólový počin přivádí Hawkins na svět o tři roky později, za momentální přestávky Foo Fighters. Chevy Metal s Wileym Hodgdenem a Mickem Murphym hrají cover verze rockových klasik a baví publikum mnoha letních festivalů. Cílem trojice však není nový materiál, ten přichází na přetřes až s formací The Birds of Satan. Taylor, Wiley a Mick vydávají eponymní album 15. dubna 2014.

Zcela samostatně (a čistě pod svým jménem) předkládá Taylor fanouškům své šestipoložkové EP KOTA (2016), načež se opět vrací k osvědčeným Coattail Riders. Třetí řadovka Get the Money vzniká za účasti mnoha hvězdných hostů – na soupisce nechybí jména jako LeAnn Rimes, Roger Taylor, Brian May, Dave Grohl, Nancy Wilson, Joe Walsh nebo Chrissie Hynde – a k dispozici je od listopadu 2019.

Během roku 2021 Taylor propojuje svůj um s dvojicí Dave Navarro a Chris Chaney. Sestava pod označením NHC odehraje dvě živá vystoupení (s Patem Smearem) a u nahrávacího pultu pracuje na debutových singlech, EP Intakes & Outtakes (2022) a zejména dosud bezejmenné studiovce. Pokud někdy v budoucích měsících toto album vyjde, bude nejen prvním, ale bohužel jistě i rozlučkovým titulem slibného projektu.

V průběhu let se bubenické schopnosti Taylora Hawkinse objevují na celé řadě desek od velmi dobře známých tváří. Zmínit můžeme Briana Maye (Another World, 1998) či kytaristu Slashe (Slash, 2010), v poslední době pak alba Miley Cyrus (Plastic Hearts, 2020), Eltona Johna (The Lockdown Sessions, 2021), Ozzyho Osbournea (Patient Number 9, 2022) a Iggyho Popa (Every Loser, 2023).

Počátkem roku 2022 se Taylor ještě jednou vrací na plátna kin – první zkušenosti již má díky své dřívější roli Iggyho Popa ve snímku CBGB (2013).  Nyní se spoluhráči s Foo Fighters hraje sám sebe v hororové komedii Studio 666, pod taktovkou režiséra BJ McDonnella. Film má ve Spojených státech premiéru 25. února 2022.

Na den přesně o měsíc později, 25. března 2022, se životní pouť Taylora Hawkinse zcela nečekaně uzavírá. Zatímco fanoušci v kolumbijské Bogotě se těší na později zrušené večerní vystoupení svých Foo Fighters, za Taylorem, který si v místním hotelu Four Seasons stěžuje na silnou bolest na hrudi, spěchají zdravotníci. Bubeníka už bohužel nacházejí bez známek života.

Kromě těžko zacelitelné mezery v srdcích hudebních fanoušků po sobě Taylor zanechal svou ženu Alison, syna Olivera Shanea a dcery Annabelle s Everleigh.