Rami Jaffee

Rami Jaffee (Scarlet Bucket LLC)

Rodné jméno: Rami Jaffee
Datum narození: 11. března 1969
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA
Rodinný stav: rozvedený
Dřívější skupiny: The Wallflowers, Soul Asylum, Stone Sour, Pete Yorn
Nástroje: klávesy, klavír, akordeon, harmonika

Rami Jaffee se narodil 11. března 1969 v Los Angeles. Ve svých třinácti letech si pořizuje klávesy a nedlouho poté začíná hrát a tvořit s místními hudebními formacemi.

Kolem roku 1989 vzniká skupina Apples, kterou zakládají Jakob Dylan a jeho kamarád Tobi Miller. Rami se k oběma nadšencům rozhoduje připojit poté, kdy mu v autě pustí několik demo nahrávek. Pojmenování jim ale vydrží jen několik týdnů – krátce před podpisem smlouvy se společností Virgin Records totiž své jméno po dohodě mění na The Wallflowers. Své debutové, eponymní album kapela vydává v roce 1992, a zároveň míří na turné po Spojených státech a Kanadě. Než začnou vystupovat samostatně a před vlastními fanoušky, předskakují sestavám jako Spin Doctors nebo 10.000 Maniacs. V polovině roku 1993 přicházejí Wallflowers o svůj dosavadní kontrakt, a to zejména vzhledem ke slabým prodejům jejich prvotiny. Virgin Records se ještě pokusí zatlačit na propagaci využitím popularity Jakoba Dylana, z čehož je ale nakonec jen “poslední hřebíček” do rakve – s podobným přístupem se neztotožnila ani sama kapela. Další příležitost a oficiální smlouva přichází až v roce 1994, kdy o skupinu projeví zájem Interscope Records.

Než se tak stane, Jaffee vyplňuje volné měsíce koncertováním s mexiko-americkým zpěvákem El Vezem. Podobně nárazové nabídky spolupráce Ramiho potkávají i po setkání s T Bone Burnettem, který se ujímá producentského křesla pro druhé řadové album Wallflowers, Bringing Down the Horse (deska se později stane multiplatinovým hitem). Kromě producentů jako Paul Fox, Matt Hyde nebo Rick Neigher se Jaffee objevuje ve studiích spolu s Everclear, Grant Lee Buffalem, Richiem Samborou, Macy Gray, Melissou Etheridge a mnoho dalšími.

Po předchozím albu je pro The Wallflowers výrazným milníkem i rok 1998 a zisk ceny Grammy za skladbu Heroes. Té se dostalo velké pozornosti díky jejímu výskytu v tehdejším filmovém trháku Godzilla. Zatímco třetí řadovka (Breach) z roku 2000 ještě dokáže zaujmout posluchače a vystoupat až na 13. příčku amerického hudebního žebříčku, s následnými Red Letter Days (2002) a Rebel, Sweetheart (2005) už to tak slavné není a Wallflowers postupně dochází dech. Vrcholem všeho je rozepře, po které Rami opouští kapelu ještě před koncem jejího momentálního turné.

První nabídka od Foo Fighters přichází ještě ve stejném roce. Dave a spol. s Jaffeem čile spolupracují jak ve studiu (na albu In Your Honor se objeví ve skladbách Still, What If I Do?, Another Round, Over and Out, On the Mend a Cold Day in the Sun), tak i na koncertních pódiích a podobný scénář poté následuje vlastně s každým dalším cyklem. Oficiálním členem Foo’s se Rami Jaffee se stává v červnu 2017, tedy tři měsíce před vydáním desky Concrete and Gold. V roce 2022 hraje po boku svých kolegů v hororové komedii Studio 666.

Rami Jaffee je rozvedený, má jednu dceru.