Pat Smear

Pat Smear v roce 2021. (Guitar.com)

Datum narození: 5. srpna 1959
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA
Rodinný stav: ženatý
Dřívější skupiny: Germs, Twisted Roots, Nirvana
Nástroje: elektrická kytara, basová kytara, klavír

Pat Smear, rodným jménem Georg Ruthenberg, se narodil 5. srpna 1959 v Los Angeles, kde i vyrůstal. Už od útlého věku jej rodiče nutí docházet na hodiny klavíru, hře na kytaru se sám učí o několik let později.

Ještě jako teenager spolu s Darbym Crashem zakládá kapelu Germs, jejíž první album (GI) je do dnešního dne označováno jako jeden z milníků punk rockové scény. Po rozpadu formace se v roce 1981 na krátkou chvíli přidává ke skupině Twisted Roots, spolupracuje se zpěvačkou a herečkou Ninou Hagen a vydává dvě sólová alba – Ruthensmear a So You Fell in Love with a Musician…. Objevuje se i na obrazovkách – v menších rolích hraje v seriálu Quincy, M.E. a snímcích jako Blade Runner, Breakin‘ (při natáčení potkává Courtney Love, se kterou se stávají přáteli) či Howard the Duck.

V roce 1993 mu volá Kurt Cobain s nabídkou pozice druhého kytaristy pro turné Nirvany, Pat jí bez váhání přijímá. S Nirvanou poprvé vystupuje 25. září 1993 v rámci Saturday Night Live, po koncertech s kapelou absolvuje půlroční turné. Objevuje se i na nahrávkách MTV Unplugged in New York a From the Muddy Banks of the Wishkah. S Nirvanou se stejně jako ostatní loučí v dubnu 1994, krátce po Cobainově sebevraždě.

K Foo Fighters Smear přichází hned v počátku, tedy v době, kdy Dave Grohl hledá členy skupiny pro podporu prvního alba. V roce 1997 kapelu na několik let opouští – věnuje se produkování, podílí se na přípravě dokumentu o Germs a Darbym Crashovi. V roce 2005 odehraje několik koncertů obnovených Germs s hercem Shanem Westem.

V květnu 2006 se k Foo Fighters vrací jako host pro akustické turné Skin and Bones, doprovodným kytaristou je i pro turné Echoes, Silence, Patience & Grace. Pevnou součástí kapely se opět stává během natáčení alba Wasting Light.

V roce 2022 hraje po boku svých kolegů z Foo Fighters v hororové komedii Studio 666.

Pat Smear je ženatý, má jednu dceru.