Josh Freese

Josh Freese

Rodné jméno: Joshua Ryan Freese
Datum narození: 25. prosince 1972
Místo narození: Orlando, Florida, USA
Rodinný stav: ženatý
Dřívější skupiny: A Perfect Circle, Guns N‘ Roses, Nine Inch Nails, Sublime With Rome, The Replacements, The Offspring
Nástroje: bicí

Josh Freese přichází na svět 25. prosince 1972 v americkém Orlandu, a to do hudební rodiny. Otec Stan je hudebním ředitelem (převážně pro Walt Disney Company) a sólistou na tubu, maminka zase klasickou pianistkou. Za bicí Freese poprvé usedá v osmi letech, mezi profesionální hráče se poté řadí o čtyři roky později.

Kromě hudební příležitosti v cover verze hrájící skupině Top 40 v Disneylandu, kde vystupuje díky svému otci, hraje na elektronické bicí také v rámci Polo, formace náctiletých hudebníků. Zde nejprve doplní a později nahrazuje dosavadního bubeníka Jimmyho Keegana. Díky rodinným konexím a souvisejícímu povědomí o jeho schopnostech, získává nedlouho poté podporu od společnosti Simmons, výrobce elektronických bicích.

Ve svých šestnácti Freese opouští střední školu a naplno se pouští do koncertování a nahrávání desek. Od roku 1989 je stálým bubeníkem punkrockové skupiny The Vandals, podílí se i na albech Sarsippius‘ Ark od funk-metalových Infectious Grooves či The Art of Rebellion od Suicidal Tendencies. Mezi lety 1994 a 1995 vypomáhá na dvou deskách korejské skupiny Seo Taiji and Boys.

Během roku 1996 se připojuje k obnovené skupině Devo, v níž se postupně stává permanentní náhradou za Davida Kendricka. V roce 2010 se sestavou natáčí album Something for Everybody.

Dalším velkým milníkem je pro Joshe angažmá v Guns N‘ Roses, kde získává místo po odejdivším Mattu Sorumovi. S kapelou dodrží dvouletý kontrakt a významně se kupříkladu podílí na albu Chinese Democracy – s Axlem Rosem napíše stejnojmennou titulní píseň a odbubnuje na třicítku skladeb. Na finální verzi se však později objeví jen jako autor aranžmá několika písní, album je totiž před svým vydáním přetočeno s Bryanem Mantiou.

Freese ale vlastně ani nemá čas na přemýšlení nad zbytečným úsilím – příležitostí a rámcových angažmá je totiž čím dál tím více. Bubnuje na sólovém albu Mikea Nesse, se Social Distortion nahrává studiovku Hard Times And Nursery Rhymes. Spolu s Maynardem Jamesem Keenanem a Billym Howerdelem v roce 2000 v podstatě zakládá rockovou skupinu A Perfect Circle. Následují také aktivity pro Good Charlotte (album The Young and the Hopeless), Evanescence (deska Fallen) nebo The Offspring (řadovky Splinter; Rise and Fall, Rage and Grace a Days Go By).

Na jaře 2005 míří na turné se Stingem, se kterým se objeví i na monstrózní koncertní akci Live 8. Mezi lety 2007 až 2008 vystupuje s Nine Inch Nails, slyšet jej můžeme i na albech Year Zero a The Slip. Debutové desky od Hollywood Undead (Swan Songs) nebo Daughtry (Daughtry) rovněž obsahují bicí Joshe Freese. Od roku 2009 čile koncertuje s kapelou Weezer, opět vypomáhá Stingovi a věnuje se aktivitám pro The Vandals a Devo.

Pro několik skladeb vypomáhá japonské zpěvačce Ayumi Hamasaki nebo Michaelovi Bublému. Koncerty absolvuje třeba s Paramore (2011), Sublime with Rome (2012), nebo s The Replacements (2013 až 2015). Od srpna 2021 je koncertní náhradou za Petea Paradu v The Offspring. Angažmá končí na jaře 2023 se zdůvodněním, že „je příliš zaneprázdněn na to, aby se stal kmenovým členem skupiny“.

Foo Fighters jej mezi sebou oficiálně vítají 21. května 2023, ačkoliv v tu dobu zatím není jasné, zda jako stálého člena skupiny nebo bubeníka pro nadcházející koncertní turné.

Josh je ženatý, s manželkou Nicole má čtyři děti.