Dave Grohl

Dave Grohl v roce 2022. (Kevin Mazur)

Datum narození: 14. ledna 1969
Místo narození: Warren, Ohio, USA
Rodinný stav: ženatý
Dřívější skupiny: Scream, Nirvana, Late!, Queens of the Stone Age, Cage the Elephant
Nástroje: aktustická kytara, elektrická kytara, baskytara, bicí, perkuse

Dave Grohl se narodil 14. ledna 1969 v americkém Warrenu ve státě Ohio, ještě jako dítě se však s rodinou stěhuje do Springfieldu ve Virginii, na předměstí Washingtonu. Krátce po šestých narozeninách se rozvádí jeho rodiče, dále pak vyrůstá se svou matkou.

Ve svých dvanácti se Dave začíná učit hře na kytaru. Samotné hodiny ho velice unavují, dalšímu zdokonalování se tak věnuje s přáteli, hraním v různých kapelách. O rok později, kdy se svou sestrou tráví léto u své sestřenice Tracy v Evanstonu, se seznamuje s punk rockem – sestřenice je s sebou bere na vystoupení několika punkových kapel. Svůj úplně první koncert pak Dave vidí v roce 1982 ve sportu baru Cubby Bear v Chicagu, kdy navštíví vystoupení Naked Raygun: „Od tohoto momentu jsme nejeli nic jiného než punk,“ popisuje později Dave. „Vrátili jsme se domů, koupili magazín Maximumrocknroll a snažili se na všechno přijít.“

Ve Virginii Grohl nastupuje do prvního ročníku na Thomas Jefferson High School, kde se dokonce stává místopředsedou své třídy (ke zvolení do funkce mu mimo jiné pomáhá i několik, přes školní rozhlas odehraných písní). Moc kladných momentů však Davea při studiu neprovází – hodně doplácí na oblíbenou marihuanu, která postupně začíná ovlivňovat jeho známky. Když je pak jasné, že svůj prospěch už nezvládne zlepšit, po dohodě se svou matkou přestupuje na Bishop Ireton High School v Alexandrii. Zde nejprve opakuje první ročník, nakonec na škole ale znovu vydrží jen po dva roky. S dokončeným druhým ročníkem přestupuje ještě jednou – na Annandale High School.

Za svých studií Dave hraje hned s několika školními kapelami. Během vystupování s Freak Baby se učí hře na bicí a krátce poté, co skupina vyhodí svého baskytaristu, přechází na pozici bubeníka. Kapela po změnách mění své jméno na Mission Impossible, Dave s nimi po několik následujících let svou hru postupně zdokonaluje. Jako o velkém vzoru v této době hovoří o Johnu Bonhamovi, jeho logo si nechává i vytetovat na své zápěstí. Mission Impossible se krátce před svým rozpadem ještě jednou přejmenovávají na Fast, po vzájemném rozchodu se Dave připojuje k hardcore punkové formaci Dain Bramage.

Spoustu inspirace získává ve washingtonském klubu 9:30: „Byl jsem tam snad stokrát. S každou návštěvou nadšený a pokaždé zklamaný blížící se zavíračkou. Strávil jsem tam svá teenagerská léta a některá vystoupení změnila můj život.“

Vedle Foo Fighters se Grohl věnuje celé řadě vedlejších projektů – kromě metalového Probotu (deska vyšla v roce 2004) zakládá v červenci 2009 spolu s Joshem Hommem (Queens of the Stone Age) a John Paul Jonesem (Led Zeppelin) uskupení Them Crooked Vultures. Trio spolu hraje několik koncertů a 16. listopadu 2009 vydává studiové album. V říjnu 2011 Dave zaskakuje za bubeníka Jareda Championa na turné formace Cage the Elephant.

Ve spolupráci s Markem Monroem se v průběhu roku 2012 noří do světa stříbrného plátna, aby hned v lednu následujícího roku úspěšně představil svou režijní prvotinu – dokument Sound City o stejnojmenném nahrávacím studiu v Los Angeles. Doprovodná deska Sound City: Real to Reel, na které se představuje řada hudebníků úzce spjatá s historií studia, později obdrží dvě ceny Grammy – v kategoriích Nejlepší soundtrack a Nejlepší rocková píseň (Cut Me Some Slack s členy Nirvany a Paulem McCartneym).

Na úspěch filmu Dave Grohl navazuje hned osmidílnou dokumentární sérií, jež na podzim 2014 uvádí televizní síť HBO. Foo Fighters: Sonic Highways doprovází kapelu během tvorby osmé řadové desky. Každá epizoda představuje konkrétní americké město a jeho hudební historii, přibližuje místní interprety, kluby a nahrávací studia. V jednom z nich poté Foo Fighters vždy zakotví, aby natočili skladbu s tematickými odkazy na dané místo.

V říjnu 2018 Grohl vydává třiadvacet minut trvající instrumentální skladbu Play. Inspirací pro její vznik je nová generace hudebníků (včetně jeho dcer), kteří se snaží zdokonalovat v rámci svých kroužků, uměleckých škol a skupin. Uveřejněný titul navíc doplňuje dvoudílný dokument s dalšími verzemi skladby a rozhovorem Davea se studenty losangeleské hudební školy.

Od roku 2020 se během svátku Chanuka opakovaně schází s Gregem Kurstinem a dalšími hosty, aby v rámci projektu The Hannukah Sessions společně připomněli hudební tvorbu od židovských umělců.

5. října 2021 vychází ve Spojených státech kniha The Storyteller: Tales of Life and Music. Grohl se ve svých memoárech s nadšením ohlíží za svými dětskými sny, které se mu postupně dařilo naplňovat a překonávat. Publikace se velmi rychle stává bestsellerem a míří na další platformy – koupit lze jako ebook, audiokniha či na CD. V Česku a na Slovensku jde později do prodeje pod názvem Vypravěč, resp. Rozprávač.

V letech 2021 a 2022 se znovu vrací ke své režisérské stoličce a v realitu uvádí také své scénáristické nápady. Koncem dubna 2021 přináší Amazon Prime jeho dokument What Drives Us o koncertních šňůrách a přesunech mezi jejími zastávkami v dodávce, únor 2022 už pak zcela opanuje hororová komedie Studio 666. Pro snímek režírovaný BJem McDonnellem Dave nejen píše scénář, ale spolu s ostatními členy Foo Fighters mu také patří hlavní role. Propagaci filmu završuje vydání EP alba Dream Widow – Grohl na něm vystupuje jako fiktivní trashmetalová sestava, jejíž osud je součástí hlavní zápletky.

Za přínos v oblasti kultury se Dave Grohl pyšní několika oceněními – v rodném Warrenu v Ohiu po něm kupříkladu najdeme pojmenovanou ulici (David Grohl Alley) či obří, více než čtyřsetkilové paličky vystavěné na jeho počest. Kromě hudebních zásluh je známý také jako zastánce práv homosexuálů (přímo podporuje organizaci whiteknot.org), odpůrce zbraní a drog či příznivec Demokratické strany a Barracka Obamy.

Dave je podruhé ženatý – se svou první ženou, fotografkou Jennifer Youngblood žil v letech 1993 – 1997, se současnou manželkou Jordyn Blum uzavřel sňatek 2. srpna 2003 v Los Angeles. S Jordyn mají tři děti, dcery Violet Maye (narozena 15. dubna 2006), Harper Willow (narozena 17. dubna 2009) a Ophelii Saint (narozena 1. srpna 2014).